Logo
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
09-402 Płock, ul. Norbertańska 9 lok. 9
tel.: 606 68 68 64
 

Prawo spadkowe


Nabycie spadku

Wprawdzie można już sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem, jednak nie zawsze. Jeśli sprawa dziedziczenia jest bardziej skomplikowana i nie da się zgromadzić przed notariuszem wszystkich osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy, będzie konieczne skorzystanie z drogi sądowej.

Pomogę ustalić krąg spadkobierców, zinterpretuję testament lub podpowiem, jakie podjąć teraz decyzje, by świadomie i skutecznie przekazać swój majątek w spadku, a także sporządzę wniosek do sądu.

Dział spadku

Spadkobierca często nie dziedziczy całości spadku. Wtedy konieczny jest dział masy spadkowej. Przygotuję ugodę, a w razie sporu między współspadkobiercami – wyjaśnię zasady rządzące działem, sporządzę wniosek i obronię go w sądzie lub wskażę sposoby obrony przed żądaniami innych współspadkobierców.

Zachowek

Z zachowkiem jest tak, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Ten, kto jest uprawniony do zachowku, chce skorzystać z tej formy ochrony, bo czuje się niesłusznie pominięty w dziedziczeniu, ale spadkobierca, który musi za żądanie wypłacić zachowek, uważa zazwyczaj, że ta instytucja jest niesprawiedliwa i podważa wolę spadkodawcy.

Ustalenie, czy ktoś jest uprawniony do zachowku, jaki rozmiar w konkretnym przypadku powinno mieć to roszczenie, jak go dochodzić i kto jest do niego zobowiązany oraz jak dochodzić go w praktyce - nie zawsze jest proste.